راهنمای شستشوی لباس

برچسب‌ها یا لیبل‌های (Label)‌ مراقبتی لباس شامل نشانه‌هایی هستند که دستورالعمل‌‌های شستشو، اتو و نگهداری از لباس‌ها را به استفاده‌کنندگان پوشاک آموزش می‌دهند. این نشانه‌ها برای نخ، پارچه‌های عادی و تزئینی و سایر منسوجات به کار می‌رود تا از حفظ کیفیت و آراستگی آن‌ها پس از بارها شستشو اطمینان حاصل شود.

راهنمای علائم بین‌المللی نگهداری از پوشاک

نمادهای خشکشویی و شستن لباس‌ها، که نماد مراقبت نام دارد، یک خط تصویر قراردادی است که نحوه شستشو، خشک کردن، خشکشویی و اتوی لباس را توضیح می‌دهد. امروزه بیشتر لباس‌ها به همراه خود راهنمای چگونگی شستشو دارند که نحوه نگهداری و شستشوی لباس را توضیح می‌دهد، اما برای بیشتر لباس‌ها نکاتی به شکل عمومی وجود دارد که رعایت آن‌ها برای سالم ماندن لباس، منسوجات، پارچه و… ضروری است تا ظاهر و اندازه محصولات پس از چندین بار شستشو حفظ شود. به این موارد در زیر اشــاره شده‌است.

ممکن است هنگام شستشوی لباس‌های آسیب‌پذیر در لباسشویی، دون‌دون شدن یا پاره شدگی ایجاد شود. توصیه می‌کنیم در این صـورت از کیسه محافظ شستـشو استفاده شود و در صورت عدم دسترسی به کیـسه‌های مخصوص می‌توان کیسه پارچـه‌ای یا روبالشی را جـایگــزین کـرد.

در صورت استفاده از ماشین لباسشویی، به‌منظور حفظ پارچه لباس، بهتر است مایع لباسشویی را جایگزین پودر لباسشویی کنید تا رگه‌های‌ سفید روی لباس ایجاد نشود و بافت لباس سالم بماند. علاوه بر این توصیه می‌کنیم، هنگام شستشو، لباس را برعکس کنید و سرعت حرکت ماشین لباسشویی را روی دور کُند یا متوسط تنظیم نمایید.

در صورت نیاز به شستشوی لباس‌هایی که آسترهای پُر شده دارند (همانند کاپشن‌های پر یا الیاف‌دار)، حتما به خشکشویی قابل اعتماد مراجعه کنید. چرا که خشکشویی، دستگاه مخصوص شستشوی این نوع لباس‌ها را دارد و هزینه خرید لباس‌ هدر نمی‌رود.

درنهایت بهتر است برای خشک‌کردن پلیور و لباس بافت از خشک‌کن استفاده نشود، چرا که شکل استاندارد خود را از دست می‌دهد. همچنین در صورتی که لباس، رنگ تیره دارد، زیر نور مستقیم خورشید قرار نگیرد. پلیور و لباس‌های بافتنی را روی سطح خشک مانند یک حوله تمیز قرار دهید تا آب اضافه لباس گرفته شود.