مراسم اختتامیه جایزه بین‌المللی «عکس ۵» در اول تیرماه، همزمان با سال‌روز تولد عباس کیارستمی در موزه سینما با حمایت جین‌وست ایران برگزار شد.

آیین بزرگداشت کیارستمی و جایزه بین‌المللی عکس پنج، با حضور علاقه‌مندان و هنرمندان صاحب ‌نام همچون علی رفیعی، لیلی گلستان، فاطمه معتمدآریا، همایون ارشادی، ابوالفضل جلیلی، سروش صحت، آزیتا حاجیان، محمد علی سجادی، سینا جعفریه مدیر گالری ثالث، و برخی دیگر از چهره‌های فرهنگی و هنری و بسیاری از اهالی رسانه برگزار شد.

 جشنواره عکس پنج ادای دینی به سال‌ها فعالیت‌ هنرمند فقید عباس کیارستمی بود که در طی سال‌های متمادی به شهرت جهانی دست یافت.

در این رخداد هنری، تندیس نمادینی از کیارستمی که با عناصر خاص یعنی همان عینک دودی معروف، دوربین عکاسی و حالت دست‌ها ساخته شده، در این گردهمایی رونمایی شد و پس از آن به گنجینه موزه سینمای ایران پیوست. علاقه‌مندان می‌توانند از این تندیس که با حمایت جین وست ایران و توسط هنرمند مجسمه‌ساز احمد عرب‌بیگی ساخته شده است در موزه سینمای ایران دیدن نمایند.

برگزاری جشنواره عکس ۵

 شورای سیاست‌گذاری این رخداد در تصمیم داشت تک درخت دماوند، درختی که برای سال‌ها سوژه‌ی مهم‌ترین عکس‌های عباس کیارستمی بود را به ثبت ملی برساند و ساخت تندیس کیارستمی را به عنوان یادمانی از این چهره‌ی شاخص ملی و بین‌المللی بر عهده گیرد که در ادامه تصمیم به برگزاری جشنواره عکس ۵ گرفت.

اولین دوره جشنواره عکس ۵ درباره عکس‌های دوران قرنطینه پس از شیوع بیماری کرونا در جهان بود که شامل ویدئو آرت و عکس می‌شد و هیئت داوری این جشنواره را لیلی گلستان (رئیس هیئت داوران)، فرهود نصیری، ابراهیم عرب بیگی، علی میرعمادی و آیتای شکیبافر در این دوره بر عهده گرفتند.

 شرکت کننده‌ها در این جشنواره محدودیتی سنی نداشتند. لازم به ذکر است این جشنواره‌ هر سال در همین تاریخ با رویکردهای مختلف برگزار می‌شود.

جشنواره عکس ۵ در تاریخ ۲۱ خرداد سال ۱۳۹۹ با موضوع تاثیر دوران قرنطینه بر انسان معاصر شروع به کار کرد، که در این دوره  حدود ۱۷۲۹ اثر از ۴۸۵ عکاس برای این جشنواره ارسال شد. این هنرمندان از کشورهای ایتالیا، استرالیا، افغانستان، هندوستان، امریکا و… شرکت کرده بودند.

عکس‌های ارسالی از نظر مفهموم، خلاقیت و تکنیک بسیار حرفه‌ای و تاثیرگذار بودند. از میان عکس‌های ارسالی، ۵۱ اثر برگزیده، با تصمیم‌ شورای سیاست‌گذاری در این مراسم نمایش داده شد. پس از این مراسم، ۵۱ عکس به همراه ۵ ویدئو آرت در تاریخ ۶ الی ۱۱ تیرماه در  گالری ثالث به نمایش گذاشته می‌شود.

بخش مهم مراسم عکس ۵ به نقد و بررسی کیارنگ علایی درباره آثار دو عکاس ایتالیایی و ایرانی اختصاص داشت. این عکاسان با شروع کرونا حاضر شدند در محیط‌های مشکوک، این خطر را به جان بخرند و از تقابل مرگ و زندگی قاب‌هایی جاودانه خلق کنند.

در این گردهمایی هنرمندانی همچون دکتر علی رفیعی کارگردان سینما و تئاتر و ابوالفضل جلیلی، کارگردان سینما، از چهرهای مطرح هنری در مورد خوی و سرشت کیارستمی سخنرانی کردند.

 علی رفیعی گفت: در همان روزهای آغازین دوستی با کیارستمی بحثی در مورد نگاه شکل گرفت. کیارستمی می‌گفت اصل هنر در نگاه است، اما ما ایرانی‌ها نگاه می‌کنیم اما نمی‌بینیم. درحالی‌که بین دیدن و نگاه کردن تفاوت زیادی است.

در ادامه رفیعی بیان کرد: یادم می‌آید کیارستمی ناگهان پاکت سیگار من را از روی میز برداشت و گذاشت داخل جیبش و گفت چند سال است که این سیگار را می‌کشی؟ گفتم ۲۰ سال. گفت گرافیکش را تعریف کن و من نتوانستم سیگار را توصیف کنم. کیارستمی پاکت را روی میز گذاشت و گفت این است فرق بین دیدن و نگاه کردن؛ باید چه کار کنیم تا نگاه کردن تبدیل به دیدن شود و این کار هنرمند است.

رفیعی همچنین گفت: هر فیلمی که از کیارستمی دیدم و هر بحث و گفتگویی که با او داشتم موید یگانگی نگاه و بینش کیارستمی به جهان اطرافش بود. در گفتگو با عباس کیارستمی چیزهای زیادی از جمله بینش او را یاد گرفتم. این که بتوان روزمرگی‌های زندگی را به گونه‌ای نشان داد تا آدم‌ها چیزهایی را که ندیده‌اند را ببینند. آثار کیارستمی به شدت آموزنده است و مهم این است که ما چطور آنها را نگاه می‌کنیم.

در ادامه این مراسم ابوالفضل جلیلی نیز گفت: دو فیلم من را به وجد آورد که ناخودآگاه برای آنها دست زدم. یکی فیلم ۱۵ دقیقه‌ای «هم‌سرایان» بود که از نظرم هنوز بهترین فیلم کیارستمی است و دیگری فیلم «خانه دوست کجاست». دومین باری که این فیلم را دیدم، گفتم کیارستمی تنها کسی است که اگر ۱۰ نفر دستشان را داخل منجلاب کنند، کیارستمی جواهر بیرون می‌آورد.

فیلم مستند تک درخت عباس کیارستمی به کارگردانی مهدی شادی‌زاده در این همایش اکران شد. این فیلم روایت تک درخت دماوند و شرحی در ساخت تندیس و اهمیت این تک درخت در زندگی هنری کیارستمی است.

در انتهای  مراسم لیلی گلستان، فاطمه معتمدآریا و سیروس الوند برای اهدای جوایز به صحنه رفتند و برگزیدگان این رویداد به این ترتیب معرفی شدند: عبدالرحمان مجرد نفر چهارم، محمد معتمدی از نیویورک نفر سوم، محمد نظری از زنجان نفر دوم و سورنا جوانی نفر اول این دوره از جشنواره بودند.

به نفر اول این جشنواره سورنا جوانی ۲ میلیون تومان به همراه  تندیسی از دست طلای کیارستمی تعلق گرفت، به نفر دوم یک میلیون و پانصد هزار تومان و به نفر سوم یک میلیون تومان اهدا شد.

لازم به یادآوری است این جشنواره با همت جین وست مدیر پروژه هنری، مهدی و علیرضا شادی‌زاده دبیر جشنواره، احمد عرب‌بیگی مجسمه‌ساز، بیتا فکور مشاور جشنواره، سیامک باحجب مدیر اجرایی، غزاله سعادتی مشاور رسانه جشنواره، موسسه پیشرو پارسیان امرداد مجری طرح، ساسان توکلی فارسانی عکاس پوستر برگزار شد.